Nezaradené

UPCYKLOVANÉ MRKVE

Co budeme potřebovat?

  • Látky. Výběr je zcela na vás, co doma najdete. Já našla vlněnou oranžovou sukni a oranžové džíny. Pak zbytečky vlněných zelených sukní, které jsem použila na nať. Nicméně není vůbec potřeba dělat mrkve oranžové, třeba mně by se moc líbily i nějaké bílé s puntíkama (z košile, třička, šatů..)… fantazii se meze nekladou.
  • Na nať si umím představit i úplet (tričko, šaty), který se netřepí a můžete si z něj taky jen nastříhat proužky, jako jsem já nastříhala z vlněných sukní
  • Šicí stroj, jehla, nit
  • Výplň. U stolu, kde šiju, mám koš, do kterého házím všechny odřezky a zbytky látek ze šití a to je teď ideální materiál na výplň.
  • Ozdobný motouz, velikonoční stuha…

Na začátek si připravte šablonu z papíru a to ve tvaru trojúhelníku. Můj trojúhelník měl po delší straně 19 cm, nahoře 12 cm. Je to zcela na vás… když bude užší, mrkve budou štíhlé, když bude nahoře trojúhelník širší, budou to holky baculky.

Podle šablony si vystřihněte z látky tolik mrkví, kolik jen budete chtít. Následně vždy sešpendlete lícovou stranou dvě k sobě a podél delších stran sešijte. Na jeden zátah, odshora ke špičce, a zase po druhé straně sešít nahoru, rup šup. Šířka švů je celkem jedno, jak se vám to pohodlné, půl centimetru, centimetr.

Takto připravené kornoutky nyní přetočte lícovou stranou ven. Na špičku použijte třeba nějakou tužku a trochu si tím pomozte tu špičku vytlačit co nejlíp.

Teď jen kornouty naplnit připravenou výplní (v této fázi vám to může lehce připomínat recept na plněné papriky 😊). Je potřeba začít plnit od špičky a tu pořádně vyplnit a pak postupovat nahoru k okraji. U okraje si nechte tak 1,5 cm místo volné.

Navlékněte si nit do jehly. Nebojte se a připravte si nit dlouhou, ať s ní můžete dobře operovat. Klidně 90 cm. Navlékněte si nit dvojitě, ať vám následně nepraskne. Cca 1,5 cm od horního okraje mrkev prošijte ručně dlouhým stehem. Ať vám oba konce nitě koukají ven, jak je na obrázku.

Teď přichází asi nejnáročnější část celé akce! Není od věci požádat nějakého dalšího člena rodiny o pomoc, ve dvou to půjde hodně dobře. Když nikoho neseženete, jako já, tak si sedněte, uchyťte mrkev mezi kolena, vložte do mrkve nať a nití mrkev nahoře pořádné stáhněte. Okraje přitom zkuste co nejvíc založit dovnitř…. ok, teď pracujete trochu jako chobotnice, taháte, zakládáte, taháte, funíte… no ale máme to! Pořádně utaženou nit uvažte na uzlík a odstřihněte konce.

Mrkev je hotová. Vizuálně zkontrolujte, jak se vám pozdává. Nať se dá zkrátit, nebo právě ještě dozdobit provázkem, velikonoční stuhou, apod. Jsou to mrkve dekorační, na domácí použití, ale parády nadělají i tak dost. Já už dělala na podzim textilní dýně, teď jsou to tedy mrkve a děti se mě dneska ptaly, kdy budou jahody. Tak už mám téma na léto 😊

Tak veselé Velikonoce a když si k vám zajíček najde cestu, aspoň ho teď budete mít čím pohostit 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *