Nezaradené

Nebát se toho

První, co jsem kdy ušila, byly povlaky na polštáře. Na ty jsem si koupila novou látku v Ikee a jejich ušitím se víc seznámila se strojem a mohla se pustit do dalších výtvorů. Už se mi ale nechtělo kupovat novou látku, co kdybych to zkazila, bylo by mi to líto. Začala jsem hledat možnosti a narazila poprvé na pojem „upcyklace“. Přetváření starých věcí na nové. Na Pinterestu jsem hltala jeden obrázek za druhým a hrozně mě lákalo to vyzkoušet.

V second handu jsem tedy pořídila pánskou košili a tu přešila na domácí kalhoty pro děti. Opět jsem se se šitím kousek posunula. A začaly mě lákat větší projekty, neboli něco pro sebe 😊 V tuhle chvíli mi přišlo fajn pořídit si krejčovskou pannu, aby se mi lépe šilo. Nechtěla jsem šít podle střihů, to mě moc neláká, a při upcyklaci ani moc nejde. Nemáte dva metry rovné látky, ze které vystřihnete požadovaný díl. Pannu jsem si tedy koupila a byla/je to opravdu super pomůcka.

Tak se pojďme podívat na první výtvor! Na jeho ušití jsem koupila dvě pánské košile a vrhla se na to. U jedné jsem odstranila límeček, odstřihla manžety a z druhé vytvořila sukni, k té volánek na spodní lem a ze stejné látky ještě poutka a pásek. Obojí pak bylo přišito k sobě a šaty byly na světě! Nejsou perfektní, ani zdaleka ne, ale na to, že to bylo první dílo byly prostě skvělý!

Fotky nejsou nijak vystajlované, v tu chvíli jsem si je fotila jen tak pro sebe a netušila, že někdy přistanou na blogu, který tou dobou ani neexistoval

Další model. Na ten jsem koupila jedno úpletové tričko a dlouhou sukni. Obojí ve velkých velikostech, aby se s tím dobře pracovalo. Na šatech jsem si vyzkoušela všít skrytý zip, i nějaké ty záševky. Šaty ve finále seděly dobře!

Touto dobou jsem také objevila pojem „draping“, což je vlastně konstrukce střihu přímo na postavě. Pro mě to představuje maximální kreativnost, kdy si s tím modelem hrajete a můžete si vytvořit přesně to, co chcete vy sama. Stačí si toto slovo zadat na Pinterestu a můžete se jen kochat, co všechno se dá tímto stylem vytvořit. A pak se do toho taky pustit a vyřádit se! 🙂

tvarování šatů, zkoušení různých rukávů

Černý svetřík a bílá košile. Nejdřív jsem na figuríně vyzkoušela variantu s bílým volánem okolo krku, abych zjistila, že to není vůbec pěkný. Nakonec z toho tedy vznikla taková trojkombinace, svetřík, v tom všitá bílá košile a na bocích ještě kousky košile proužkované.

původní záměr s volánkem kolem krku, který jsem nerealizovala
finání trojkombinace – svetřík, bílá a proužkovaná košile

Posledním kouskem byla přešitá pánská košile na halenku s krátkým rukávem, který jsem obšila šikmým proužkem, a s všitým skrytým zipem.

tvarování halenky
výsledná halenka. pokus o sesazení vzoru úplně nevyšel 🙂

A pak jsem začala šít tašky 😊 Kdybych někdy měla mít víc času, tak můj sen je mnohem víc se ponořit do světa drapingu, dělat to pořádné, používat správné technické postupy a ušít si krásné, jedinečné věci. A nejlépe upcyklací nepotřebných látek.

A ještě jednou na konec – nebojte se začít! Bez začátku nemůže být žádná cesta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *