Šití

Šaty za 8 hodin?

8 hodin říkali v návodu… a já, pche, to mám sfouknutý za 3 hoďky i s kafem! Jaká byla realita?

Rozhodla jsem se ušít si lněné šaty. Len je úžasný materiál a šaty, které mám doma mi moc nevyhovovaly střihem. Projela jsem internet a narazila na jedny, které mě zaujaly a byl u toho dokonce i návod zdarma. Nikdy jsem podle střihu nešila, ale možná už bylo už na čase, abych to zkusila.

 
Vytiskla jsem si střih. Byl teda moc dobře zpracovaný, perfektně se s tím pracovalo, otevřel se v Adobe Acrobatu a dalo se tam vybrat střih pouze pro zvolenou velikost. Tudíž to nebyla taková ta změť různých čar, která mě odjakživa spíš trochu děsila než lákala. Střih jsem vytiskla, slepila, vystřihla, všechno šlo jak po másle.

8 hodin říkali v návodu… a já, pche, to mám sfouknutý za 3 hoďky i s kafem! Jaká byla realita?

Rozhodla jsem se ušít si lněné šaty. Len je úžasný materiál a šaty, které mám doma mi moc nevyhovovaly střihem. Projela jsem internet a narazila na jedny, které mě zaujaly a byl u toho dokonce i návod zdarma. Nikdy jsem podle střihu nešila, ale možná už bylo už na čase, abych to zkusila.

Musím přiznat, že celou dobu jsem z toho byla lehce nervózní, že člověk investuje peníze do nové látky a pak hlavně moře času do šití a vůbec netuší, co z toho vyjde, jestli to je dobrý střih, jestli to sedne. Tyhle pocity u přešívání ze starých, použitých látek vůbec nemám!

Vytiskla jsem si střih. Byl teda moc dobře zpracovaný, perfektně se s tím pracovalo, otevřel se v Adobe Acrobatu a dalo se tam vybrat střih pouze pro zvolenou velikost. Tudíž to nebyla taková ta změť různých čar, která mě odjakživa spíš trochu děsila než lákala. Střih jsem vytiskla, slepila, vystřihla, všechno šlo jak po másle.

Pak jsem se zajela ke kamarádce, která prodává látky. Má převážné úplety, ale měla i tyhle 3 barvy lnu. Barvy krásné, látky taky. Lákaly mě všechny tři, nakonec jsem vzala růžovou a černou. Gramáž je poměrně vysoká, 180gr/m, což šaty by asi unesly i nižší. K tomu se dostanu.

lny

Docela dost jsem se těšila, až do toho střihnu! Len jsem vyprala, aby se vysrážel, v tom vedru venku uschnul hned a už jsem přikládala střihy a střihala. Zase to šlo krásně, ve střihu jsou zahrnuty přídavky na švy, takže to jsem taky nemusela nějak složitě řešit.

Po vystřihnutí všech dílů jsem začala šít. Nejdřív záševky. Mám ráda záševky. Jak jejich šití, kdy se ke konci jede už těšně po kraji látky a vnímáte každé vlákno, tak to, co umí. Že dávají oblečení tvar. V dnešní době už se tak moc nevidí. Přesně tady v té chvíli jsem měla za to, že ty šaty do hodinky zmáknu celý, jak to šlo všechno jak po drátkách. Haha.

Na řadu přišel límeček, včetně podsádky. Díky střihu to nebylo vůbec nic těžkého, naopak. Jen jsem si tedy špatně přečetla popisky na střihu a jala se místo límečku našít rukáv… už od pohledu to vypadalo dost divně, určitě ne jako límeček, tak mě to naštěstí dostatečně brzo trklo a nepřišila jsem ho. Jen jsem musela vystřihnout nový rukáv, protože jsem ho stačila špatně sešít.

Podsádka je vyztužena, doma jsem našla kus lehounkého vlizelínu a použila. Nicméně tím, že je látka poměrně silná, by se to asi obešlo i bez toho. Mám pocit, že to u finálních šatů dělá maličko neplechu, že to dobře „neleží“. Ale třeba to povolí nošením, uvidím.

Horní díl

Každopádně kompletace horního dílů, záševky, límeček, podsádka… měla jsem pocit, že jsem stvořila úplně umělecký dílo 😊 Moc hezká práce, kterou zvládne opravdu každý.

Na řadu přišly dírky na knoflíky. Ha, to jsem taky nikdy nešila, ale těšila jsem se, že zase poznám další funkci mého šicího stroje. Našla jsem patku k tomu určenou a na kousku látky si to zkusila. Jediné co mě překvapilo bylo, že to začalo šít dozadu, čekala jsem obrácený směr, ale hned jsem ten princip pochopila a obšití dírky bylo na světě. Vyfikla jsem tedy hned všech pět dírek na připravený díl šatů, proděravěla je páráčkem… a nastal asi největší kámen úrazu!

Koukám a zjišťuju, že to není dobré… že to mělo být prošité i s podsádkou, že takhle to opravdu fungovat nebude. Ufuf. Musela jsem od toho na pár hodin odejít, výdech, nádech. Ale ono to šlo dobře opravit naštěstí! Obšití jsem vypárala, šlo to. Vzniklé dírky jsem podlepila kouskem vlizelínu, aby to dobře drželo a nepáralo se to. A udělala nové obšití. A vůbec nic není poznat, hurá!

Podlepené vlizelínem pro zpevnění látky

Vrhám se na spodní část. Díly sešiju. Díly nařasím. Taky jsem to nikdy nedělala a je to easy peasy, pomocí dvou nití se to stáhne a je to. Přišívám k hornímu dílu.

Šaty si zkouším a zjišťuju, že pas je na mě strašně moc nízko, to by nešlo. Tak díly od sebe odpářu (naštěstí jsou jen jedním obyč rovnostehem) a spodní díl našiju tak 5 cm od spodní části horního dílu. Mnohem lepší.

Skrytý zip. S tím už jsem jednou pracovala, takže vím, že to opět není nic, co by vyžadovalo roční trénink. Není potřeba ani speciální patku, jestli nemáte, stačí zipová a při šití zoubky co nejvíc odhrnovat. Šaty sešiju a zkouším.

A zjišťuju, že ne. Že na zadní části je strašně moc látky a i díky vysoké gramáži lnu je toho fakt moc. Možná kdyby to měl být kroj, tak ok, ale takhle to nepůjde. Tak zase levou část rozpářu, rozpářu i sešité nařasení, odstřihnu dobrých 15 cm látky a znovu to celé nařasím a sešiju. Mnohem lepší, teda vlastně super.

Kdo nepáře, nešije! 🙂

Knoflíky

Doma jsem v zásobách našla tyhle knoflíky, sice byly jenom 4, ale doplnila jsem je ještě jedním hnědým. Nicméně mi to přišlo moc kontrastní a hlavně by mě to pak limitovalo v kombinaci šatů s jinými kousky oblečení a doplňků.

Hnědé knoflíky

Vyrazila jsem proto do místního charitativního obchůdku a našla krásné knoflíky, tón v tónu. 5 ks za 5 kč sakumprdum.

Knoflíky tón v tónu

Nakonec jsem ještě přišila rukávky. Pomalu ale jistě mi u toho docházela nit! A zjistila jsem, že další ve stejné barvě doma nemám. Nicméně jsem si řekla, že zaberu a na tu nit to prostě už dodělám! Včetně přišití knoflíků. Už se mi vůbec nechtělo zase čekat, jet do galanterie a kupovat nit… Vyšlo to teda tip ťop, ale vyšlo!

Přesně tolik nitě mi zbylo

Mám tedy za sebou novou výzvu – šití podle střihu. A nebylo to vůbec špatný, naopak! Díky tomu jsem se naučila spoustu nových věcí… límeček, podsádku, knoflíkovou dírku, řasení, zopakovala jsem si záševky, skrytý zip. Práce jak na kostele, ale výsledek stojí za to!

Lnu se musí dát trochu času, až nošením dostane ten správný šmrc, změkne, sedne si to. Ale je to úžasný materiál a na mě tu čeká ještě ten černý. Jen co vydechnu z tohoto právě dokončeného projektu, vymyslím, co s ním.

A co se týče začišťování, používala jsem cik cak a nevypadá to vůbec zle.

Začišťování

Nevím, kolik jsem s tím přesně strávila času, ale má představa tří hodin se s realitou opravdu nepotkala 😀 Šaty jsou ale úžasné, tou gramáží látky se katapultují až na slavnostnější kousek, kdyby mě teď někdo pozval na svatbu, hned bych si je vzala. Samozřejmě nebudou čekat ve skříni na nějakou slávu a budu je nosit úplně normálně a furt 😊 Na příští léto bych si ještě jedny ráda ušila, z jemnějšího lnu a věřím, že už to bude větší rychlovka. Že ty knoflíkový dírky dám na první dobrou!

Odkaz na střih najdete zde. Moc doporučuju, zkuste to! 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *