Nezaradené

Upcyklace

Nejjednodušší výklad slova Upcyklace je, že se jedná o takový proces, při kterém se odpadový, nepotřebný materiál přeměňuje na nějaký produkt vyšší, lepší hodnoty. Cílem této aktivity je pozitivní dopad na životní prostředí. Proč tedy u svých tašek píšu, že se jedná o 100% upcyklovaný výrobek? Textilní materiál, který na ně používám, je výhradně z použitého oblečení, které nakupuju v second handech. Tyto věci, pokud si je tam nekoupí někdo jiný, jsou následně určeny spíše na downcyklaci a to je naopak proces, kdy se tyto věci přemění v něco nižší hodnoty, například na textilní izolaci, různé typy hadrů apod. Tím, že je koupím a dám jim podobu TAŠKY, dám jim vyšší hodnotu a jsme u té mé UPCYKLACE 😊

Na své tašky kupuju takové kousky oblečení, které jsou v dobré kvalitě. Na začátku jsem si říkala, jestli to vlastně není škoda, že je rozstříhám… vždyť by je někdo mohl stále krásně nosit a dělat v nich parádu! Ale! Jak jsem se díky svým taškám dostala hlouběji do problematiky, tak mě tyto pochybnosti přestaly trápit. Důvod je jediný, masivní NADPRODUKCE. Oblečení se v dnešní době vyrobí tolik, že pomalu není v našich silách ho vůbec pořádně vynosit. Lidi nakupují oblečení, které nosí chvíli, následně je vyhodí a jdou koupit zase nové… v dnešní době za pár korun… Takže to oblečení, které já seženu v second handu, by už s největší pravděpodobností nikdo neunosil a skončilo by jako textilní odpad.

Pro začátek jsem chtěla jen vysvětlit pár základních pojmů k mým taškám a potažmo i sekci „zachráníš“, která je zase o záchraně těch největších pokladů, na které při svých toulkách po sekáčích narazím. 

Jo a ještě jedna věc! Jedná se o použité věci a chápu, že ne každý si umí představit mít tašku ze sukně, kterou předtím nosil bůhvíkdo a dělal v ní bůhvíco 😊. Ale můžu tady s čistým svědomím prohlásit, že bych si sama ze sekáče domů nevzala nějaký kousek, který by byl špinavý nebo by snad měl nějaký nepříjemný odér. Všechny věci i tak pak samozřejmě vyperu, takže taška je naprosto neškodná a já bych se toho nebála 😊

Petra

2 thoughts on “Upcyklace

  1. Andrea napsal:

    Ja mam tasku od teba a vobec nie je vidno, ze je usita z nosenej sukne. Kvalitne vypracovana a dokladne premysleny kazdy detail ( napr. Snurka na kluce). A radsej podporim Teba ako si kupit tasku v nejakom obchode. Tvoje tasky maju dusu a su originalne! Nech sa dari Peti, pozdravujem z Trnavy.

    1. Petra_bjt napsal:

      děkuju moc za milý komentář! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.