Nezaradené

Prvně naživo

prvne na trhu

Na začátku roku na mě na Instagramu vyskočila informace o plánovaném projektu, který se jmenoval „Blešení“, a byl zaštítěn několika akčními ženami v čele s Tamarou Klusovou. Už jen ten název Blešení mě hodně zaujal, protože mám prostě bleší duší a jsou mi sympatické věci z druhé ruky, ať už oblečení, ale i nábytek, talíře, hrnečky. Vždyť celá ta moje tvorba je tím dost protkaná. Akce se mi jevila hodně sympaticky, že si na nic nehraje a dává prostor opravdu každému.

Původní termín byl v březnu, ale to se všechny akce zrušily a nebylo nic. Bylo mi to líto, těšila jsem se na něco nového, ale nedalo se nic dělat. Proto jsem měla radost, když na konci května přišla informace o novém, červnovém termínu. Dva týdny na přípravu není moc dlouhá doba, kór s mým životním přístupem, nechat všechno pěkně na poslední chvíli 😊 Ale pár tašek jsem v zásobě měla, pár ještě ušila a měla jsem několik kusů oblečení ze Zachráníš. Na to, zaplnit jedno prodejní místo, toho bylo tak akorát.

veci na trh

Blíží se den D. Tedy je den před dnem D. Další neduh, kterým oplývám je diplomaticky řečeno ledabylost 😊 (z toho můj manžel teda občas šílí). Takže jsem si v jednom z příchozích emailů jasně NEpřečetla pokyny a nevěděla, že se může stánek připravit už den předem. Vrtalo mi to hlavou, že by bylo dobré tuto možnost využít a nakonec jsem se tedy navečer do Prahy vydala a to místo si ještě po deváté večer vybrala. Takže jedna dobrá rada – čtěte, co vám kdo píše!

Den D.

Ano, jsem lehce nervózní. Ale dostříhám si doma vytvořené vizitky, pověsím visačky na věci, dožehlím poslední zmačkané záhyby a vyrážím. Jo, na sebe si tématicky beru své džínové sešívané šaty. Na začátek mám podporu manžela, který mi pomůže všechny věci vynést na místo určení a pak mě vezme na oběd. Po cestě zpátky si ještě kupuju tři pivoňky do vázy, abych ten stánek trochu rozveselila.

Mám vše připravené, věci na ramínku, tašky rozložené, nápis „Upcyklované tašky“ na stole, aby bylo na první pohled zřejmé, co to vlastně nabízím. Akce začíná.

Jako hodně nepraktické shledávám to, že jsme jak my, prodejci, tak kupující, museli mít roušky! Vůbec tady neřeším to, jestli to funguje, nefugnuje a jestli to máme nebo nemáme nosit, ale to, že vy vůbec nevidíte, jak se ty lidi tváří! Jestli se na vás, potažmo na váš stánek usmívají, nebo se naopak mračí. Oni zas nevidí, jak se tváříte vy… pak je oslovíte, oni vás pořádně neslyší, různě tedy gestikulujete. Nemám jinou zkušenost s prodejem, ale tohle bylo teda hodně náročný. Přicházíte vlastně o možnost toho prvního kontaktu a způsobu, jak vůbec zaujmout. Musíte to tedy nechat na vašem stánku, jestli lidi přitáhne, anebo na ně holt trochu zakřičet, ať se přijdou podívat 😊 Já kombinovala obojí.

I přes tyto překážky byli lidi strašně milí. Nenarazila jsem na žádného morouse a nikoho nepříjemného (pokud to tedy neschoval pod tou rouškou 😊). Bavilo mě se s lidmi bavit! Povídat jim o tom co dělám, proč to dělám, slyšet pozitivní zpětnou vazbu, to potěší. Prodala jsem pár tašek, o několik víc oblečení ze Zachráníš a rozdala spousty vizitek. Tím, že mě organizátoři sdíleli na Instagramu, přibylo mi několik desítek sledujících, a to je pro mě zásadní, protože právě přes Instagram se člověk dozví co jsou to ty moje tašky vlastně zač a můžou si udělat takovou ucelenější představu.

Ještě něco z praktického úhlu pohledu. Před akcí jsem se zkušených prodejců na Instagramu ptala, co by mi poradili… úsměv, dobrou náladu, dostatek hotovosti – drobných, obalový materiál, izolepu, tužky, lihovku, parťáka s sebou, vizitky. Co jsem potřebovala? Akce byla předem prezentovaná jako co nejvíc bezobalová, takže lidi byli připraveni si zakoupenou věc dát rovnou do svý tašky a nečekat žádné velkolepé dárkové balení, super. S hotovostí to bylo občas opravdu trochu náročný, v dnešní době není nad platební terminál, myslím, že to dokáže pozitivně ovlivnit množství prodaných věcí. Parťák s sebou je na sto procent dobrý tah! Akce trvala 8 hodin, bylo to opravdu dlouhé, stát na nohou a prodávat. Takže je fajn mít možnost se chvíli projít, odskočit si, přinést si jídlo, pití a nebýt na to prostě sám. A izolepa se taky hodí, protože právě můj parťák Barča se jí hned zhostila a pár kousků oblečení ještě přilepila na zeď za mnou, super nápad! 😊

Akce byla nabitá energií, lokace úžasná, organizátoři super. Program byl pestrý, spousty koncertů, k tomu dobré jídlo, pití. A asi díky aktuální situaci tam neproudily davy lidí a bylo to celou dobu takové vzdušné a příjemné.

Za mě velká spokojenost a poklona VŠEM, kdo objíždí trhy, není to vůbec jednoduchý. I když adrenalin je to dobrý, kór pro začátečníka 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *